ساخت وبلاگ جدید
ساخت وبلاگ جدید و حرفه ای در چند ثانیه

سیناپرس: پودر ریشه گیاه قاشق واش برای معالجه گزیدگی سگ هار بکار می رود. اسید استخراج شده از آن نیز برای معالجه کزاز، گزیدگی ناشی از سگ هار و احتقان سینه که منجر به فلج کامل مریض می شود استفاده می شود. برگ های آن در طب سنتی کاربرد دارد.

تیره قاشق واش(Alismataceae) با نام علمی(water plantain) گیاه علفی آبزی است. پهنک برگ ها تخم مرغی و  به طول 5/ 2 تا ۲۰ سانتی متر، به عرض 5/ 0 تا ۱۰ سانتی متر، با قاعده دایره ای یا قلبی هستند. گل آذین نیز خیلی بلندتر از برگ هاست. گاهی شامل تا ۶ چرخه از شاخه های فراهم و گل ها. برگ ها  نیز سر نیزه ای و چندین عدد در هر چرخه هستند.

همچنین دمگل ها به طول تا ۲ سانتی متر، کاسبرگ ها تخم مرغی و به طول ۲ میلی متر، گلبرگ ها تخم مرغی و به طول ۴ میلی متر و سفید، پرچم ها هم اندازه کاسبرگ ها، فندقه ها تخم مرغی و به طول 5/2-۲ میلی متر، با نوکی کوچک تشکیل شده از خامه پژمرده ماندنی و با ۱-۲ شیار در سطح پشتی هستند.

پراکندگی: این گیاه در ایران(مازندران، گیلان، آذربایجان )، عراق، تالش، پاکستان، اروپا، بکار می رود. از برگ های آن در طب سنتی شمال و شرق آفریقا، آسیای معتدله استفاده می شود.

 مصارف و کاربردها

پودر ریشه این گیاه برای معالجه گزیدگی سگ هار بکار می رود. اسید استخراج شده از آن برای معالجه کزاز، گزیدگی ناشی از سگ هار و احتقان سینه که منجر به فلج کامل مریض می شود بکار می رود. از برگ های آن در طب سنتی (Homoeopathy) استفاده می شود. گیاه تازه برای دامها (گوسفند، اسب و گاو) سمی است. برگ های آن به عنوان دارو بکار می رود و ادرار آور و معرق بوده و در درمان سختی دفع ادرار و امراض ادراری و به عنوان ضد زهرمار نیز مصرف می شود.

* دکتر مجید قربانی نهوجی، عضو هیات علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی

 

منبع:

https://sinapress.ir/news/96842


گیاهان دارویی

مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : گیاه ,متر، ,بکار ,گزیدگی ,مرغی ,معالجه ,برای معالجه ,سانتی متر، ,احتقان سینه ,کامل مریض ,میلی متر، ,معالجه کزاز، گزیدگی ,برای معالجه کزاز، ,برای معالجه گزیدگی
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

carpet article کتاب وکیل بهبهان پزشکی شور و شادی فرزدق بهترین وبلاگ دانلود بازیهای جدید کامپیوتری کنجد فیجو توسعه دهنده وب | توسعه وب | سئوکار | بهینه ساز سایت